
foto: Clive Barda
Mahlerfestival: trean
Upplev Mahlers universum på tolv dagar den 10-21 mars. Konserthuset firar Gustav Mahler 150 år i en unik festival, som blir den största europeiska Mahlersatsningen för säsongen.
I tredje symfonin målar Gustav Mahler monumentala musikaliska bilder. Med naturen som utgångspunkt ville han att den skulle innehålla allt. ”Något liknande har aldrig tidigare förekommit: en symfoni som skildrar skapelseakten, från den okänsliga stela, rent elementära existensen till människohjärtats fina skapelse, som når utanför sig själv”. Om första satsen skriver han: ”Den går långt, långt utöver naturlig storlek, och i jämförelse med den krymper allt mänskligt samman som till ett pygmérike”. Men trots sin tyngd och sitt omfång skapar Mahler, inte minst med hjälp av altröst, damkör och en gosskör en känsla av sprödhet och ljus. Sista satsens känslosamma lugn mynnar ut i en koral som växer och sveper med sig allt i en brusande lovsång till kärleken.
Läs mer om Mahler, ur Konserthusets tidning Lyssna (PDF)
Sveriges Radio P2 direktsänder de tre första symfonierna och de övriga spelas in
för senare sändning i P2 Live klassiskt under våren.Finska Radions Symfoniorkester
Dirigent Sakari Oramo
Jane Irwin alt
Damkör ur Eric Ericsons Kammarkör
Adolf Fredriks Gosskör
Mahler Symfoni nr 3
Lördag 13 mars 2010 kl 15:00-ca kl 16:40. Ingen paus! Stora salen
Biljetter 160-340 kr. För närvarande finns endast platser med skymd sikt kvar. Säljs via biljettkontoret på telefon 08-50 66 77 88.

SAKARI ORAMO
Sakari Oramo är Kungliga Filharmonikernas chefdirigent och konstnärlige rådgivare. Han är även chefdirigent för Finska Radions Symfoniorkester och huvuddirigent vid operan i Karleby (Kokkola) i Finlan... | Läs mer 