Sök på konserthuset.se

Den europeiska musikresan

Den digitala satsningen Europe's Music of the Day bjöd på fantastiska och varierande musikprogram, i minst lika fantastiska och unika konsertsalar.

Konserthuset Stockholm är en del av European Concert Hall Organisation – ECHO – ett nätverk som för samman de ledande konserthusen i Europa. I samband med att coronapandemin stängde ner Europas konserthus togs ett gemensamt initiativ till en virtuell musikresa genom Europa. 

Konsertfilmer

Du hittar fortfarande de flesta av konsertfilmerna bland Videoklipp på Konserthusets Facebook-sida (öppnas i nytt fönster). En del av filmerna finns dock inte längre kvar av rättighetsskäl. Det är möjligt att del av konsertfilmerna utan att ha ett konto. Välj ”Inte nu” när inloggningsförfrågan kommer; du kan sedan fortsätta att scrolla i flödet och även starta och ta del av filmerna.

Måndag 23 mars kl 20.00

Bayerska radions symfoniorkester
Mariss Jansons dirigent
Antonín Dvorák Symfoni nr 9 ”Från nya världen”
Värd: Het Concertgebouw Amsterdam

Tisdag 24 mars kl 20.00

Kungliga Filharmonikerna
Sakari Oramo dirigent
Robert Schumann Symfoni nr 3 ”Den rhenska”
Värd: Konserthuset Stockholm

Onsdag 25 mars kl 20.00

Barcelonas symfoniorkester
Kazushi Ono dirigent
Musik av Wolfgang Amadeus Mozart, Bernat Vivancos i Farràs och Toru Takemitsu
Värd: L’Auditori de Barcelona (inspelning från Sagrada Família)

Torsdag 26 mars kl 20.00

Tallinns kammarorkester
Estlands filharmoniska kammarkör
Tõnu Kaljuste dirigent
Musik av Arvo Pärt
Värd: Elbphilharmonie Hamburg

Fredag 27 mars kl 20.00

Gulbenkianorkestern
Leo Hussain dirigent
Igor Stravinsky Petrusjka
Värd: Calouste Gulbenkian Foundation Lissabon

Lördag 28 mars kl 20.00

Atens statsorkester
Miltos Logiades dirigent
Dinara Alieva sopran
”La Diva” – Hyllningskonsert till Maria Callas vid 40-årsminnet av hennes död 1977
Giuseppe Verdi Tacea la notte placida ur Trubaduren
Timor di me?... D’amor sull’ali rosee ur Trubaduren
Ritorna vincitor ur Aida
Uvertyr till Ödets makt
Pace, pace, mio Dio ur Ödets makt
Giacomo Puccini Vissi d’arte ur Tosca
In quelle trine morbide ur Manon Lescaut
Vincenzo Bellini Casta diva ur Norma
Värd: Megaron, Athen

Söndag 29 mars kl 20.00

Chamber Choir of the Palau de la Música
Simon Halsey dirigent
”A Prayer for Peace”
Hubert Parry My Soul, there is a Country
Eriks Esenvalds The Cloud
David Lang Stateless
Josep Maria Guix Pax optima rerum / Versa est in luctum
David Lang The National Anthems
Eriks Esenvalds Stars
Värd: Palau de la Música Catalana, Barcelona

Måndag 30 mars kl 20.00

Lauren Zhang piano
Franz Liszt Réminiscences de Norma
Värd: Town Hall & Symphony Hall Birmingham

Tisdag 31 mars kl 20.00

Porto Symphony Orchestra Casa da Música
Arditti Quartet
Peter Rundel dirigent
Helmut Lachenmann Tanzsuite mit Deutschlandlied
Värd: Casa da Música

Onsdag 1 april kl 20.00

Tonhalle Zürich Orchester
Paavo Järvi dirigent
Pjotr Tjajkovskij Symfoni nr 5
Värd: Wiener Konzerthaus

Torsdag 2 april kl 20.00

Gewandhausorchester Leipzig
Andris Nelsons dirigent
Yefim Bronfman piano
Ludwig van Beethoven Pianokonsert nr 5
Värd: Konzerthaus Dortmund

Fredag 3 april kl 19.00

Royal Concertgebouw Orchestra
Iván Fischer dirigent
Mark Padmore tenor – Evangelist
Peter Harvey bas – Kristus
Renate Arends sopran
María Espada sopran
Barbara Kozelj mezzosopran
Ingeborg Danz alt
Peter Gijsbertsen tenor
Henk Neven bas
Nederländska radiokören
Nationella barnkören
Gijs Leenaars kormästare
Johann Sebastian Bach Matteuspassionen BWV 244
Värd: Het Concertgebouw Amsterdam

Lördag 4 april kl 20.00

Wienfilharmonikerna
Christian Thielemann dirigent
Ludwig van Beethoven Symfoni nr 5 "Ödessymfonien"
Värd: Musikverein Wien

Söndag 5 april kl 20.00

London Symphony Orchestra
Sir Simon Rattle dirigent
Béla Bartók Musik för stränginstrument, slagverk och celesta
Värd: Philharmonie Luxembourg

Måndag 6 april kl 20.00

Barcelonas symfoniorkester
Kazushi Ono dirigent
Robert Schumann Symfoni nr 1 "Vårsymfonien"
Värd: L’Auditori de Barcelona

Tisdag 7 april kl 20.00

Kungliga Filharmonikerna
Luca Guglielmi dirigent
Andrej Power violin
Johannes Rostamo cello
Jesper Harrysson oboe
Jens-Christoph Lemke fagott
Joseph Haydn Sinfonia concertante
Värd: Konserthuset Stockholm

Onsdag 8 april kl 20.00

Oláh Tzumo Árpád piano och keyboards
Melissa Aldana saxofon
Jure Pukl saxofon
Josh Ginsburg kontrabas
Kyle Poole trummor
Tzumo Dimensions featuring Melissa Aldana – Jazzkonsert
Värd: Müpa Budaspest

Torsdag 9 april kl 20.00

Staatskapelle Dresden
Herbert Blomstedt dirigent
Leif Ove Andsnes piano
Johannes Brahms Pianokonsert nr 1
Värd: Konzerthaus Dortmund

Fredag 10 april kl 20.00

Bach Collegium Japan
Johann Sebastian Bach Johannespassionen BWV 245
Värd: Kölner Philharmonie

Lördag 11 april kl 20.00

Wienfilharmonikerna
Franz Welser-Möst dirigent
Gustav Mahler Symfoni nr 8 "De tusendes symfoni"
Värd: Wiens konserthus

Söndag 12 april kl 20.00

NDR Elbphilharmonie Orchester
Alan Gilbert dirigent
Johannes Brahms Symfoni nr 3
Värd: Elbphilharmonie Hamburg

Måndag 13 april kl 20.00

Gran Teatre del Liceus symfoniorkester
Josep Pons dirigent
Igor Stravinsky Våroffer
Värd: Palau de la Música Catalana

Tisdag 14 april kl 20.00

Bayerska radions symfoniorkester
Daniel Harding dirigent
Rudolf Buchbinder piano
Ludwig van Beethoven Pianokonsert nr 2
Värd: Philharmonie Luxembourg

Onsdag 15 april kl 20.00

Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música
Baldur Brönnimann dirigent
Edgard Varèse Amériques
Värd: Casa da Música, Porto

Torsdag 16 april kl 20.00

Gulbenkian-orkestern
Hannu Lintu dirigent
Daniil Trifonov piano
Robert Schumann Pianokonsert a-moll
Extranummer:
Frédéric Chopin Sats 3 Largo ur Cellosonat g-moll op 65 arr Alfred Cortot
Värd: Gulbenkianstiftelsen, Lissabon

Fredag 17 april kl 20.00

Wienfilharmonikerna
Christian Thielemann dirigent
Annette Dasch sopran
Mihoko Fujimura alt
Piotr Beczala tenor
Georg Zeppenfeld bas
Wiener Singverein
Ludwig van Beethoven Symfoni nr 9
Värd: Musikverein Wien

Lördag 18 april kl 20.00

Kungliga Filharmonikerna
Pablo Heras-Casado dirigent
Lauma Skride piano
Clara Schumann Pianokonsert
Värd: Konserthuset Stockholm

Söndag 19 april kl 20.00

Chamber Orchestra of Europe
Bernard Haitink conductor
Janine Jansen violin
Johannes Brahms Violinkonsert
Värd: Het Concertgebouw Amsterdam

Måndag 20 april kl 20.00

Wiener Symphoniker
Lahav Shani dirigent
Martha Argerich piano
Sergej Prokofjev Pianokonsert nr 3
Värd: Wiener Konzerthaus

Tisdag 21 april kl 20.00

Hungarian National Orchestra
Lawrence Foster conductor
István Várdai cello
Samuel Barber Adagio
Wolfgang Amadeus Mozart Symfoni nr 31
Joseph Haydn Cellokonsert D-dur Haydn Cello Concerto in D major
Värd: Müpa Budapest

Torsdag 23 april kl 20.00

Jazzkväll
Wolfgang Muthspiel gitarr och hans ensemble 
Guillermo Klein dirigent
Värd: Elbphilharmonie Hamburg

Måndag 27 april kl 20.00

Ars Musicae-Orquestra Barroca
Youth Choir of Orfeó Català
Esteve Nabona dirigent
Marc Rosich stage director
Aleix Viadé videomapping
Henry Purcell Dido and Aeneas
Värd: Paulau de la Música Catalana

Tisdag 28 april kl 20.00

Jazzkväll
Lőrinc Barabás Quartet och Takuya Kuroda
Värd: Müpa Budapest

Torsdag 30 april kl 20.00

London Symphony Orchestra
Sir Simon Rattle conductor
Anton Bruckner Symfoni nr 6
Värd: Philharmonie Luxembourg

Måndag 4 maj kl 20.00

Freiburgs barockorkester
Gottfried von der Goltz ledare
Valer Sabadus countertenor
Terry Wey countertenor
Philipp Mathmann countertenor
Countertenor-gala
Musik av bl a Georg Friedrich Händel och Antonio Vivaldi
Värd: Kölner Philharmonie

Tisdag 5 maj kl 20.00

Gulbenkianorkestern
Leo Hussain dirigent
Menahem Pressler piano
Wolfgang Amadeus Mozart Pianokonsert nr 23
Värd: Calouste Gulbenkian Foundation Lissabon

Torsdag 7 maj kl 20.00

Barcelonas Symfoniorkester
Álvaro Albiach dirigent
Leonard Bernstein Uvertyr till Candide
Prologue, Somewhere och The Rumble ur West Side Story
George Gershwin Cuban Overture
Pjotr Tjajkovskij Blommornas vals ur Nötknäpparen
Värd: L’Auditori de Barcelona

Måndag 11 maj kl 20.30

Concertgebouw Orchestra
Iván Fischer dirigent
Gustav Mahler Symfoni nr 4
Värd: Het Concertgebouw Amsterdam

Tisdag 12 maj kl 20.00

Mahler Chamber Orchestra
Andrés Orozco-Estrada dirigent
Richard Strauss Ein Heldenleben
Värd: Konzerthaus Dortmund

Torsdag 14 maj kl 20.00

Jazz at Lincoln Center Orchestra med Wynton Marsalis
Värd: Elbphilharmonie Hamburg

Måndag 18 maj kl 20.00

Orquestra Barroca Casa da Música
Laurence Cummings dirigent
Iestyn Davies countertenor
Giovanni Battista Pergolesi Stabat Mater
Värd: Casa da Música Porto

Tisdag 19 maj kl 20.00

Tom Gaebel, sång med sin orkester
Tom Gaebel-program med storbands-swing, easy listening och pop-jazz
Värd: Kölner Philharmonie

Torsdag 21 maj kl 20.00

Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks
Daniel Hardin dirigent
Johannes Brahms Symfoni nr 4
Värd: Philharmonie Luxembourg

Måndag 25 maj kl 20.00

Kungliga Filharmonikerna
Karina Canellakis dirigent
Antonín Dvorák Symfoni nr 7
Värd: Konserthuset Stockholm

Tisdag 26 maj kl 20.00

Stefano Bollani piano och Fender Rhodes
Daniele Sepe saxofon
Nico Gori klarinett
Bernardo Guerra trummor
Jazzprogram med Stefano Bollani "Napoli Trip"
Värd: Elbphilharmonie Hamburg

Torsdag 28 maj kl 20.00

Berlinfilharmonikerna
Sir Simon Rattle dirigent
Leonidas Kavakos violin
Gioachino Rossini Uvertyr till Semiramis
Jean Sibelius Violinkonsert
Robert Schumann Symfoni nr 3 "Den rhenska"
Värd: Megaron - Athens konserthus

Måndag 1 juni kl 20.00

Joakim Svenheden violin
Patrik Swedrup viola
Johannes Rostamo cello
Martin Sturfält piano
Klas Gagge presentatör
Elfrida Andrée Pianokvartett a-moll
Amanda Maier-Röntgen Pianokvartett e-moll
Värd: Konserthuset Stockholm

Tisdag 2 juni kl 20.00

Ungerska radions symfoniorkester och kör
Dezsö Ránki piano
János Kovács dirigent
Aleksandr Skrjabin Prometheus
Franz Liszt Totentanz för piano och orkester
Prometheus
Värd: Müpa Budapest 

Torsdag 4 juni kl 20.00

Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música
Coro Casa da Música
Stefan Blunier dirigent
Arnold Schönberg Gurre-Lieder
Värd: Casa da Música Porto 

Måndag 8 juni kl 20.00

Trio el Greco (Phaedon Miliadis violin, Alexis Karaiskakis-Nastos cello, Theodoros Iosifidis piano)
Joseph Haydn Pianotrio G-dur Hob. XV:25
Nikos Skalkottas Åtta variationer över ett grekiskt tema för pianotrio
Franz Schubert Pianotrio Ess-dur op 100 D 929
Värd: Megaron – Athens konserthus

Tisdag 9 juni kl 20.00

Julia Lacherstorfer violin och sång
Evelyn Mair violin och sång
Matteo Haitzmann violin och sång
Marie-Theres Stickler dragspel och sång
Marlene Lacherstorfer kontrabas och sång
Chorus sine nomine
Johannes Hiemetsberger kördirigent
Simon Raab piano
Folkmusikprogram: ALMA // transalpin
Julia Lacherstorfer Bächlein helle
Finska
Ransom
Marlene Lacherstorfer Morocco
Julia Lacherstorfer Tam Tam
Matteo Haitzmann Bazzarah
Johann Kugler/Matthias Härtel Schleuniger
Värd: Musikverein, Wien

Torsdag 11 juni kl 20.00

Orquestra Gulbenkian
Hannu Lintu dirigent
Jean Sibelius Symfoni nr 2
Värd: Calouste Gulbenkianstiftelsen, Lissabon

Måndag 15 juni kl 20.00

Cuarteto Casals
Bernat Vivancos Beställningsverk för Barcelonas symfoniorkester
Franz Schubert Stråkkvartett C-dur D 32
Värd: L’Auditori de Barcelona

Tisdag 16 juni kl 20.00

Nederländska kammarorkestern
Gordan Nikolic konsertmästare
Lucas Jussen piano
Frédéric Chopin Pianokonsert nr 1
Värd: Het Concertgebouw Amsterdam

Torsdag 18 juni kl 20.00

Canadian Brass
Athens statsorkester
Phaedra Yannelou dirigent
Johann Sebastian Bach Liten fuga i g-moll BWV 578
Enrique Crespo Vals peruano
Jeff Tyzik New York Cityscape
Beatles Tribute Penny Lane – Blackbird – Come Together
Värd: Megaron – Athens konserthus

Måndag 22 juni kl 20.00

Oslo Philharmonic Orchestra
Vasily Petrenko dirigent
Sergej Rachmaninov Symofni nr 2
Edvard Grieg Anitras dans
Värd: Elbphilharmonie Hamburg

TIsdag 23 juni kl 20.00

Phaedon Miliadis violin
Alexis Karaiskakis-Nastos cello
Theodoros Iosifidis piano
Joseph Haydn Pianotrio nr 39
Nikos Skalkottas 8 Variations på ett grekiskt tema för piano, violin och cello
Franz Schubert Pianotrio nr 2
Värd: Megaron – The Athens Concert Hall

Torsdag 25 juni kl 20.00

Munich Philharmonic Orchestra
Valery Gergiev dirigent
Richard Wagner Trauermarsch from Götterdämmerung
Dmitrij Shostakovich Symfoni nr 5
Värd: Kölner Philharmonie

Måndag 29 juni kl 20.00

Orchestre Philharmonique du Luxembourg
Gustavo Gimeno dirigent
Anton Bruckner Symfoni nr 4
Värd: Philharmonie Luxembourg

Tisdag 30 juni kl 20.00

National Polish Radio Symphony Orchestra
Piotr Tarcholik dirigent
Konsert dedikerad till minnet av Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki Fanfare for the independent Poland
 Polish Requiem: Chaconne for string orchestra
Joseph Haydn Symfoni nr 45
Host: NOSPR Katowice