Sök på konserthuset.se

Blue House Youth Jazz Festival 2019

FULLBOKAT! Varmt välkommen till Konserthuset Stockholm och Blue House Youth Jazz Festival 2019. Festivalen vänder sig till elever och lärare i storband och jazzensembler vid landets alla kulturskolor, estetiska gymnasieutbildningar, folkhögskolor och musikhögskolor.

Äntligen dags för årets upplaga av Blue House Youth Jazz Festival och tre intensiva dagar som blir ett minne för livet! Här hittar du schema, mer om föreläsare/workshopledare och tävlingsinformation.

Varmt välkommen till Konserthuset Stockholm och Blue House Youth Jazz Festival 2019! Slutgiltigt program.

Fredag 22 mars 2019

Konserthuset Stockholm

Festivalstart med registrering på Konserthuset Stockholm, festivalinvigning och workshops. Dagen avslutas med konsert i Konserthusets Stora sal med Blue House Jazz Orchestra med Peter Asplund och Magnus Lindgren samt gästartisten Amanda Ginsburg, sång.

12.30–13.30
Incheckning och registrering (observera ändrad tid)

13.45
Samling inför invigning i Grünewaldsalen.

14.00–15.00
Invigning samt konsert med Marius Neset Quintet i Grünewaldsalen.

15.00–15.00
Fika (Stora Foajén).

15.30–18.30
Fyra små jazzgrupper spelar 30 minuter var på hotell Haymarket by Scandic, mitt emot Konserthuset, samt på hotell Scandic Grand Central, Kungsgatan 70.

15.30–18.00
Workshops på Konserthuset

15.30–16.30
Ensemblespel medium, ”Att utmana sina instrumentroller i ensemblespel.” Ledare: Karolina och Malin Almgren (Grünewaldsalen).

15.30–16.30
Ensemblespel avancerat, ”Harmonilära i praktiken – att tillämpa musikteori på sitt instrument”. Ledare: Amanda Sedgwick (Aulinsalen).

15.30–16.45
Lärarmöte med tävlingsinformation för lärare till tävlande band (Stora foajén).

16.45–18.00
Lärarworkshop, Big Band Creative Café – Workshop & tankeverkstad. Ledare: Magnus Lindgren och Hilda Sandgren (Stora foajén).

17.00–18.00
Ensemblespel avancerat, ”Att utmana sina instrumentroller i ensemblespel.” Ledare: Karolina och Malin Almgren (Grünewaldsalen).

17.00–18.00
Ensemblespel medium, ”Samspel på gehör!” Ledare: Amanda Sedgwick (Aulinsalen).

18.00–19.30
Middag på egen hand.

19.30–22.00
Konsert med Blue House Jazz Orchestra och Amanda Ginsburg.

Lördag 23 mars 2019

Kungliga Musikhögskolan Stockholm (KMH)

Under lördagen erbjuds föreläsningar och workshops med svenska och internationella föreläsare. Föreläsningarna är indelade i två nivåer, medium och avancerad. Medium riktar sig till yngre kultur- och musikskolestuderande och avancerad till äldre kultur- och musikskolestuderande, elever vid estetprogram, folkhögskole- och musikhögskolestuderande. Speciella workshopsriktade till lärare erbjuds också under dagen. Lunchkonserten inleds med Max Schultz trio med Leo Lindberg, orgel, Chris Montgomery, trumset och Max Schultz på gitarr.” Sisters of Invention” med systrarna Karolina och Malin Almgren, sopransaxofon och trumset, avslutar konserten. Butikskedjan Windcorp finns på plats hela dagen för er som vill besöka den.

09.15–10.00
Incheckning, KMH, Valhallavägen 105, T-bana Stadion.

10.00–10.15
Samling och information (Kungasalen).

10.15–11.00
“Meet the artist” – Marius Neset Quintet (NO). Samtalsledare: Karin Inde (Kungasalen).

10.15– 11.00
Lärarworkshop, ”Med musiken i centrum – vägen till Elaria Orchestra”. Ledare: Erika   Hammarberg (Nathan Milstein-salen).

11.15–12.00
– Workshop avancerad, “The music of Marius Neset”. Ledare: Marius Neset Quintet.(NO) (Kungasalen).
– Lärarworkshop, ”Jazzensemble på gehör/utantill”. Ledare: Bertil Fält (Nathan Milstein-salen).
– Saxofon medium, ”Saxofonen som både komp och soloinstrument.” Ledare: Karolina Almgren (Lilla salen).
– Trumpet medium, ”Trumpet workout”. Ledare: Lasse Lindgren (Blackbox).
– Piano medium, ”Orgeljazz och blues”. Ledare: Leo Lindberg (Mogrensalen).
– Sång medium, ”För att få något gjort så ska jag börja smått”. Ledare: Amanda Ginsburg (Sveasalen).
– Trombon medium, ”Övningsteknik för trombon”. Ledare: Magnus Svedberg (rum 4415). 
– Trumset medium. ”Lyhört samspel”. Ledare: Chris Montgomery (rum 4310).
– Bas medium, “Walking the bass”. Ledare: Martin Höper (rum 4402).
– Gitarr medium, “Blues and beyond”. Ledare: Max Schultz (rum 4508).

12.00–13.00
Lunch i foajén på KMH.

13.00–14.00
Lunchkonsert (Kungasalen). Max Schultz trio med Leo Lindberg, orgel samt Chris Montgomery, trumset. ”Sisters of Invention” med Karolina Almgren, sopransaxofon och Malin Almgren, trumset.

14.15–15.00
– Ensemble medium, ”Hur får vi tillsammans gruppen att låta bra?” Ledare: Kathrine Windfeld (DK) (Kungasalen). 
– Lärarworkshop, ”Börja, sluta, fortsätt – hur kan vi göra jämställdhet i praktiken?” Ledare: Sara Karkkonen (Nathan Milstein-salen).
– Ensemble medium, ”Samspel och improvisation”. Ledare: Fredrik Ljungqvist (Lilla salen).
– Ensemble avancerad, ”Finding Your Melodic Voice/The Horizontal and Vertical Meaning of Notes”. Ledare: Tim Hagans (USA) (Blackbox).
– Barnjazz i Övik. ”Så här gör vi”. Föreläsare: Kenneth Grönfelt och Carl Sjöström. (Mogrensalen).
– Latin ensemble, ”Latin grooves – grunderna i kubansk rytmik, övningar och ensemblespel.” Ledare: Stefan Grahn (Sveasalen).

15.00–15.30
Fika i KMH:s foajé.

15.30–16.30
– Masterclass/avancerad, ”Spela ensemble med säker ”time”, bra intonation, klang och stora öron.” Ledare: Kathrine Windfeld (DK) och All Star Big band (Kungasalen).
– Lärarworkshop, “New Ideas For Teaching Young Improvisers”. Ledare: Tim Hagans (USA) (Nathan Milstein-salen).
– Ensemble avancerad, ”Samspel och improvisation”. Ledare: Fredrik Ljungqvist (Lilla salen).
– Ensemble medium. ”Tips om samspel, time, övning och tradition” Ledare: Peter Asplund. (Blackbox).
– Ensemble medium, “Art of ensemble – från Art Blakey till EST”. Ledare: Magnus Lindgren (Sveasalen).
– ”Starta jazzklubb”. Ledare: Karin Inde (Mogrensalen).

16.30–18.00
Middag i KMH:s foajé.

18.00–22.00
Festivalspelningar enligt schema på fem scener:
Kungasalen, Lilla salen, Nathan Milstein-salen, Blackbox och Foajéscenen.

Söndag 24 mars 2019

Konserthuset Stockholm

Tävlingsdag på Konserthuset Stockholm med årets storbands-SM samt Svensk Jazz-final för mindre jazzgrupper. Öppet för allmänheten med fri entré!

09.00-10.00  
Incheckning på Konserthuset Stockholm.

09.30–10.00
Samling och information (Stora salen).

10.00–12.00
Storbands-SM (Stora salen). 
Svensk Jazz-final för mindre jazzgrupper (Grünewaldsalen).

12.00–13.00
Lunch på egen hand.

13.00–15.00
Storbands-SM samt Jazzfinalen fortsätter. (Stora salen respektive Grünewaldsalen).

15.15–16.00
Konsert med Elaria Orchestra (Stora salen).

16.00–17.00
Prisutdelning och festivalavslutning i Stora salen.

Tävlingsinformation

Storband

Storbandstävlingen är uppdelad i två klasser.
– Gymnasium- och kultur-/musikskoleband samt folkhögskole- och länsstorband.
– Varje band spelar två kompositioner, max speltid 12 minuter.
– Tävlingsprogram presenteras på Konserthuset på söndag morgon.
– Storbandsjuryn består av Ann-Sofi Söderqvist, Mats Hålling samt Carl Bagge. 

Jazzensemble

– Svensk Jazz-final för mindre jazzgrupper går i en klass.
– Varje band spelar max 12 minuter.
– Tävlingsprogram presenteras på Konserthuset på söndag morgon.
– Jazzfinaljuryn består av Kathrine Windfeld (DK), Ola Bengtsson (KMH), Amanda Ginsburg (SKAP) och Laila Gavatin (Touché-Music)

Priser

Segrande band i respektive kategori erhåller festivalens vandringspris samt diplom.

Pris storband

– Två stycken individuella pris till jazzkursen Bangen Jazz Collective.
– Två stycken pris för spelglädje och mest betydelsefulla spelare med presentkort från Windcorp.
– Årets sektion vinner ett presentkort från Windcorp.

Pris Svensk Jazz-final

– Bästa Jazzgrupp: Deltagande i Umeå Internationella Jazzfestival 2019 i samarbete med Svensk Jazz.
– Bästa komposition: Diplom samt 10 000 kronor från SKAP.
– Bästa solist: Diplom samt 10 000 kronor från Laila och Charles Gavatins stiftelse för jazzmusik.
– Festivalpris till Uppsala Youth Jazz and Bluesfest i maj.
– Jazzkurspris till Jazzvecka Höga Kusten från MusikVästernorrland.

Medverkande band

AYJO Arctic Youth Jazz Orchestra (Region Norrbotten)
RUM Big Band (Riksförbundet Unga Musikanter Ärla)
Kävesta Comboband (Kävesta Folkhögskola, Region Örebro)
LUST (Länsungdomsstorbandet) MusikVästernorrland
Flora Big Band (Sundsvalls kulturskola)
GUBB Gävleborgs ungdoms Big Band (Region Gävleborg)
DUBB Dalarnas Ungdoms Big Band (Leksands kommun)
Casablanca (Eskilstuna)
Next Generation Big Band (Vara konserthus)
Västerås Kulturskolas ungdomsstorband
Danderyd Big Band (Danderyds kommun)
Freetown Big Band (Musik i Fristad)
Hothouse Hotgoblins (Västerås kulturskola)
Teenitus (Västerås kulturskola)
Uppsala Kulturskolas Storband (Uppsala)
Sisters and Brothers (Solna kulturskola)
Blackshoes Jazzband (Kulturskolan i Örnsköldsvik)
Seven Faces in a Hood (Kulturskolan i Örnsköldsvik)
Afrolinjen – Åsa Folkhögskola. (Landstinget Sörmland)
Fieldstudies of Doom (Bollnäs Folkhögskola, Region Gävleborg)
Malmö Latin Kings (Malmö Latin, Malmö Stad)
Kasettbandet (Malmö Latin, Malmö Stad)
Kadentem (Malmö Latin, Malmö Stad)
Cosmic Express Quintet (Skurups Folkhögskola)
Jazzfrapparna (Södra Latins Musikgymnasium, Stockholm)
The Funky Lingongroovers (Södra Latins Musikgymnasium, Stockholm)
Frifräsarna (Södra Latins Musikgymnasium, Stockholm)
Late 8 (Södra Latins Musikgymnasium Stockholm)
925 septett (Södra Latins Musikgymnasium, Stockholm)
The Gren (Södra Latins Musikgymnasium, Stockholm)
FAP with friends (Södra Latins Musikgymnasium, Stockholm)

Anmälan

Årets utgåva av festivalen är fullbokad.

Kontaktperson

Fredrik Norén, Svensk Jazz, fredrik@svenskjazz.se
mobil 070-641 49 47 eller via info@youthjazzfestival.se

Boende under festivalen ordnas av deltagaren själv. Ett visst antal rum kan bokas genom Fredrik Norén på Elite Adlon Hotel. Pris per natt: enkelrum 900 kronor, dubbelrum 1 500 kronor samt trebäddsrum 2 250 kronor.

Följ festivalen på Facebook!

Festivalen arrangeras i samarbete med Svensk Jazz.