Orfeus vid trappan
Orfeus kom äntligen på plats 1936 – och rymde under en natt 1938.

Skulptören Carl Milles (1875–1955) skapade den berömda Orfeusstatyn – som kallas Orfeusgruppen, alternativt Orfeusbrunnen – vid Konserthusets trappor mot Hötorget. Orfeus representerar musikkonsten och lyran inom den grekiska mytologin.
Skulpturgruppen kom på plats först 1936, tio år efter invigningen av Konserthuset och elva år efter att Milles hade vunnit den utlysta tävlingen. Det förekom nämligen många och långa diskussioner innan beslut till slut kunde fattas i Stockholms stadsfullmäktige – med bara en rösts marginal.
Även inne i huset finns för övrigt Carl Milles representerad. I Stora foajén står statyer föreställande de fyra muserna Erato, Polyhymnia, Terpsichore och Euterpe. Dessa var tidigare placerade på balkonger vid scenen i Stora salen, fram till 1970-talets restaurering.
När Orfeus rymde
Tonsättaren Hilding Rosenberg (1892–1985) komponerade år 1938 musiken till baletten Orfeus i sta'n. I berättelsen får Orfeusstatyn vid Konserthuset liv och ger sig ut i Stockholms nattliv på jakt efter Eurydike. Han finner henne vid Operans sceningång och de hamnar på en nattklubb. Efter ett bråk tvingas de fly därifrån, och Orfeus återvänder till sin position som staty.
Ur musiken sammanställde Rosenberg den ofta spelade konsertversionen av balettmusiken – Danssvit ur Orfeus i sta'n – som Kungliga Filharmonikerna uruppförde i Konserthuset våren 1940.
Orfeus snyggas till
Beata Holmberg, intendent för konst på allmän plats vid Stockholm konst, berättar att Orfeusgruppen kommer att rengöras med start 13 april 2026. Bronsytan kommer att bearbetas varsamt och vissa områden kommer att patineras för att skapa en mer jämn och grön patina. Den kommer slutligen ytbehandlas med vax, som skyddar bronsens yta och ger ett mer enhetligt uttryck.
Innan rengöringen görs kommer en sista nymf att återplaceras.
”Skulpturen har varit intagen i verkstad där man har bytt ut den ursprungliga konstruktionen i järn mot en konstruktion i rostfritt stål. I samband med detta kommer vi även att montera två detaljer på skulpturen som tidigare har saknats: två växter placerade vid två av nymfernas fötter. Kopior av växterna har gjutits i brons”, berättar Beata Holmberg.
Under arbetets gång kommer ett skyddsstängsel sättas upp runt skulpturgruppen. Skulpturen kommer inte att täckas in. Arbetet planeras vara slutfört omkring den 1 juni.
”Skulpturen kommer att framstå som renare och mer välvårdad, samtidigt som den gröna patinan bevaras och framhävs. Målet är att skapa en jämnare patina som framhäver skulpturens former och detaljer.”