Artist-in-Residence

Clara-Jumi Kang är Konserthusets och Kungliga Filharmonikernas Artist-in-Residence säsongen 2025-26.

Clara-Jumi Kang har sydkoreanska föräldrar men växte upp i Tyskland. Att kalla henne underbarn är nästan en underdrift. Hon började spela violin vid tre års ålder och ett år senare blev hon den yngsta studenten någonsin vid Mannheims musikhögskola. Hon gjorde solistdebut med orkester vid fem års ålder. Redan från unga år hade hon Daniel Barenboim som musikalisk mentor, och hon studerade senare i Lübeck och vid Juilliard School of Music i New York. 

Numera framträder hon världen över med alla de namnkunniga orkestrarna och dirigenterna. Hon är också en hängiven kammarmusiker och har samarbetat med artister som Janine Jansen, Gidon Kremer och Mischa Maisky.

Säsongen 2025–26 är hon Konserthusets och Kungliga Filharmonikernas Artist-in-Residence. Hon framträder med orkestern och chefdirigent Ryan Bancroft i tre produktioner, och är solist i Sjostakovitjs första violinkonsert, Lalos Symphonie espagnole och slutligen Bernsteins Serenade.

Clara-Jumi Kang spelar på en Stradivarius från 1702, kallad Thunis, som generöst lånas ut till henne av KIA.

Konserter