
Orgelmatiné med Helena Holmlund
En konsert helt ägnad orgelmästaren Max Reger
Genom Konserthusets populära serie med orgelmatinéer får publiken höra Sveriges främsta organister spela på husets egen orgel, som med sina 6100 pipor är en av de största i Europa. Vid denna konsert bjuder Helena Holmlund på tysk orgelmusik.
Helena Holmlund, som är uppvuxen i Umeå, började vikariera som kyrkomusiker när hon var 13, och tog senare kandidatexamen i kyrkomusik och konstnärlig masterexamen i solistisk orgel på Musikhögskolan i Piteå. Helena Holmlund har under flera år varit verksam som ackompanjatör åt Erik Westbergs vokalensemble samt är en återkommande gäst på den internationella orgelakademin i Lövstabruk där en av Sveriges bäst bevarade barockorglar finns. Hon har mottagit stipendier av Kungliga Musikaliska Akademin, Luleå stift och av Stiftelsen Stellan, Sten och Märta Hähnels minnesfond.
Vid denna konsert spelar Helena Holmlund tre stycken av Max Reger. De flesta av Regers mest välkända orgelstycken är komponerade mellan åren 1898 och 1901, så även hans tolv stycken för orgel op 59 ur vilka Intermezzo och Benedictus är hämtade. Reger skrev de 12 styckena, som är baserade på den katolska liturgin, på bara två veckor.
Introduktion, passacaglia och fuga klingar i neoklassisk stil, och komponerades i slutet av Regers karriär.
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Max Reger Intermezzo ur 12 stycken för orgel op 593 min
-
Max Reger Benedictus ur 12 stycken för orgel op 596 min
-
Max Reger Introduktion, passacaglia och fuga e-moll för orgel26 min
-
Medverkande
- Helena Holmlund orgel