
Miru med fågeln Ikari. © & ℗ 1999-2022 Merregnon Studios
Skolkonsert – Merregnon: Tystnadens land
En symfonisk saga av Yoko Shimomura.
För lågstadiet och uppåt.
Tystnadens land är berättelsen om föräldralösa Miru, som ger sig ut på ett oförglömligt äventyr tillsammans med vännen Hikito och trogna hunden Mako. De ska ta reda på vad som plågar det tysta landet Merregnon.
Tystnadens land är en ”Peter och vargen” för Playstation-generationen. Föreställningen är skapad för familjer och skolbarn, som en introduktion till den symfoniska musiken.
Merregnon är en egen fantasivärld, som målas upp med vackra bilder, fängslande melodier och symfoniska klanger. Berättelsen har utformats av den tyska barnboksförfattaren Frauke Angel och musiken är komponerad av Yoko Shimomura, en av vår tids främsta spelmusiktonsättare. Hon har tidigare skrivit musik till världssäljande spel som Kingdom Hearts och Final Fantasy XV.
Bakom idén står den tyske producenten Thomas Böcker. Han har tidigare skapat en rad kolossala succéer med spelkonserter som Final Symphony och Symphonic Fantasies. Om Merregnon: Tystnadens land säger han att det är en symfonisk saga om mod och uthållighet, sammanhållning och framförallt om frihet.
Merregnon finns även på Konserthuset Play: en specialproducerad konsertfilm från 2021.
Extramaterial
Till föreställningen finns även sex kortfilmer där tonsättaren Yoko Shimomura själv presenterar de olika karaktärerna, och val av instrument, närmre. Perfekta att titta på före konserten i klassrummet. Filmerna hittar du via länken här bredvid.
***
Matsäck
Det går alldeles utmärkt att äta sin matsäck i Konserthuset i samband med skolkonserterna.
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Yoko Shimomura Merregnon – Tystnadens land. En symfonisk saga arr Jonne Valtonen45 min
-
Medverkande
- Kungliga Filharmonikerna
- Andreas Hanson dirigent
- Hanna Björn värd