Live på Millesgården – Del I
Foto: Yanan Li
Om konserten
In EnglishFörsommarkonsert med Orkesterakademin i skulpturparken på Millesgården.
Succén är tillbaka för tredje året! Millesgården Museum arrangerar i samarbete med Konserthuset Stockholm utomhuskonserter på Millesgården. Upplev musik, konst och god mat i perfekt symbios.
Dörrarna till skulpturparken öppnar i god tid före konserten så att det är möjligt att uppleva magiska Millesgården i försommarskrud. Ta ett glas bubbel eller något lättare att äta i sommarcaféet utanför Annes Hus och hitta sedan en fin plats där ni kan slå er ned för att njuta av musiken.
Musiken som bjuds den här kvällen är Ravels musikaliska bilder av vänner som stupade under första världskriget: varm och inlevelsefull musik med inspiration från 1700-talet. Vi hör också Joseph Haydns sista stråkkvartett, som han kallade ”min allra vackraste”, och Malcolm Arnolds lättsamt livliga Three Shanties för blåsarkvintett – musik som bygger på tre engelska sjömanssånger. Den första känner de flesta igen: What Shall We Do with the Drunken Sailor?
Presentatör är poddaren och kulturjournalisten Eric Schüldt, känd för sitt personliga tilltal som fördjupar och berör. Spelar gör en blåsarkvintett och en stråkkvartett ur Kungliga Filharmonikernas Orkesterakademi.
Den internationella RSPO Orchestra Academy som startade 2016, knuten till Kungliga Filharmonikerna och Konserthuset, är en högre akademisk specialutbildning för unga musiker. Man presenterar sig genom ett antal offentliga konserter – som här med årets akademistudenter.
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Maurice Ravel Ur Le tombeau de Couperin, version för blåsarkvintett arr Mason Jones/Marcel Geraeds15 min
-
Joseph Haydn Stråkkvartett F-dur op 77:227 min
-
Malcolm Arnold Three Shanties för blåsarkvintett7 min
-
Medverkande
- Celia García González flöjt
- Mats Fredrik Wulff oboe
- Maksymilian Blaszczynski klarinett
- Salomé Alcaraz Sáez fagott
- Elena Uyukina horn
- Teresa Haase violin
- Triin Veissmann violin
- Hanna Semper viola
- Mario Morueta Delclós cello
- Eric Schüldt värd