Tonsättarfestival med Betsy Jolas

Årets Internationella tonsättarfestival ägnas den fransk-amerikanska tonsättaren Betsy Jolas. Hon är årsbarn med Konserthuset och fyller 100 år i augusti.

I umgängeskretsen i Paris fanns sådana som James Joyce, Henri Matisse och Ernest Hemingway. Nu presenteras den fransk-amerikanska tonsättaren i Tonsättarfestivalen med orkester- och kammarmusik – inklusive ett nyskrivet verk. 

Betsy Jolas studerade hon komposition i Paris på 1940-talet. Vid festivalinvigningen med Kungliga Filharmonikerna och Ryan Bancroft medverkar även trumpetaren Håkan Hardenberger, som arbetat nära Betsy Jolas. ”Hon har ätit middag med Stravinsky och studerat för Milhaud, varit assistent och efterträdare till Messiaen …”, kommenterade Hardenberger för några år sedan, och konstaterade att hon är en del av den moderna musikhistorien.  

Betsy Jolas har till Tonsättarfestivalen valt att sätta den egna musiken i dialog med andras – likt samtal med historien och med tonsättare hon i några fall upplevt som kollegor. I de noga avvägda och balanserade programmen finns därför även musik av Maurice Ravel och Albert Roussel, Dmitrij Sjostakovitj, Toru Takemitsu och Witold Lutoslawski – samt förstås av Olivier Messiaen.

Läs porträttartikeln om Betsy Jolas i magasinet Lyssna

Konserter

  • Genre: Kungliga Filharmonikerna

    Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Invigning

    Sommarhav, sanna berättelser och balettmusik med inspiration från grekisk mytologi.

    Torsdag 5 november 2026 kl 19.00

    Biljetterna släpps till Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Invigning


    Förköp för konsertseriekunder från till Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Invigning

  • Genre: Orkestergästspel

    Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Side Roads

    Den finländska cellisten Anssi Karttunen med gästande Norrköpings Symfoniorkester. Emilia Hoving dirigerar.

    Fredag 6 november 2026 kl 19.00

    Biljetterna släpps till Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Side Roads


    Förköp för konsertseriekunder från till Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Side Roads

  • Genre: Kungliga Filharmonikerna

    Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Sanna berättelser

    Sommarhav och balettmusik med inspiration från grekisk mytologi.

    Lördag 7 november 2026 kl 15.00

    Biljetterna släpps till Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Sanna berättelser


    Förköp för konsertseriekunder från till Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Sanna berättelser

  • Genre: Kammarmusik

    Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Tidens slut

    Musiker ur Kungliga Filharmonikerna spelar Messiaens moderna klassiker Kvartett för tidens ände och uruppför nyskriven musik av Betsy Jolas.

    Söndag 8 november 2026 kl 20.30

    Biljetterna släpps till Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Tidens slut


    Förköp för konsertseriekunder från till Tonsättarfestival med Betsy Jolas – Tidens slut