Luzerns Symfoniorkester
Beethovens ödessymfoni och Dvoráks sällan hörda pianokonsert.
Beethovens femte symfoni hör till musikhistoriens stora mästerverk och är ett av världens mest spelade klassiska stycken. Symfonin kallas för Ödessymfonin eftersom Beethoven lär ha sagt att de fyra tonerna som utgör det välkända temat låter som “ödet som knackar på min dörr”. Den effektfulla musiken går från mörker till ljus och tycks ha en rafflande handling, fylld av dramatiska kontraster.
Framför musiken gör Luzerns anrika symfoniorkester. Ensemblen grundades 1805 och är därmed en av de äldsta orkestrarna i Schweiz. Orkestern åker regelbundet på turnéer och gästspelar nu i Konserthuset för första gången, tillsammans med Michael Sanderling, som tillträdde som chefdirigent säsongen 2021/22. Sanderling har tidigare varit chefdirigent för Dresdens filharmoniker åren 2011–19 och är mycket efterfrågad som gästdirigent över hela världen.
Dessutom hör vi Dvoráks energiladdade och passionerade pianokonsert med den schweiziske Francesco Piemontesi som solist. Han är känd för sina omsorgsfulla tolkningar av romantikens pianokonserter och framträder regelbundet med världens främsta orkestrar. De senaste åren har han gästat London Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Boston Symphony och 2021 gjorde han sin debut med Berlinfilharmonikerna.
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Antonín Dvorák Pianokonsert38 min
-
Extranummer:
-
Karol Szymanowski Etyd nr 3 b-moll för piano op 4:35 min
-
Paus25 min
-
Ludwig van Beethoven Symfoni nr 5 ’’Ödessymfonin’’33 min
-
Extranummer:
-
Pietro Mascagni Intermezzo ur Cavalleria rusticana3 min
-
Medverkande
- Luzerns Symfoniorkester
- Michael Sanderling dirigent
- Francesco Piemontesi piano