Tonsättarfestival – Idyll och avgrund
Jörg Widmann spelar både klarinett och piano.
Årets Internationella tonsättarfestival ägnas den tyske tonsättaren, klarinettisten och dirigenten Jörg Widmann. Hans mångskiftande, variationsrika och fantasifulla musik står ofta i förbindelse med kända klassiska och romantiska tonsättare som Mozart, Beethoven, Schubert och Brahms, men är samtidigt omisskännligt förankrad i vår tid.
Ett lysande exempel är Schubert-hyllningen Idyll & Abgrund som vi får höra delar ur, med Widmann själv som pianosolist. I Jaktkvartetten för stråkkvartett går trådarna i stället tillbaka till Robert Schumann. Det typiska jakttemat har Widmann lånat från hans Papillons för piano.
Den mångsidige Widmann är en framstående klarinettist, utbildad först i München och sedan vid Juilliard School i New York. Här hör vi honom i Drei Schattentänze – Tre skuggdanser – för en ensam klarinett. Etyderna för soloviolin är komponerade i samma tradition som Paganinis Capricer eller pianoetyderna av Chopin, Liszt och Ligeti. Krävande musik som här spelas av hans syster Carolin Widmann som också är solist i hans andra violinkonsert under lördagen.
Läs artikeln i senaste numret av Lyssna
Hör Carolin Widmann spela Études nr 2 & 3 för soloviolin
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Jörg Widmann Fem duor ur 24 duor (Heidelberg-versionen) för violin och cello12 min
-
Jörg Widmann Air för solohorn9 min
-
Jörg Widmann Étude nr 1 för soloviolin6 min
-
Jörg Widmann Étude nr 2 för soloviolin9 min
-
Jörg Widmann Étude nr 3 för soloviolin6 min
-
Paus25 min
-
Jörg Widmann Tre skuggdanser för soloklarinett7 min
-
Jörg Widmann Ur Idyll och avgrund för piano7 min
-
Jörg Widmann Jaktkvartett – Stråkkvartett nr 312 min
-
Medverkande
- Jörg Widmann klarinett/piano
- Carolin Widmann violin
- Cecilia Zilliacus violin
- Marko Ylönen cello
- Markus Maskuniitty horn
- Dahlkvistkvartetten