Movies, Memories and Broadway
Om konserten
In EnglishEn hyllning till Barbra Streisand, med Lisa Nilsson och Tommy Körberg.
Barbra Streisand – sångaren, skådespelaren, feministen, ikonen. Den här lyxiga galaföreställningen hyllar den mångsidiga artisten med musik och berättelser. Samtidigt är det en varm omfamning av en epok – det klassiska Broadways orkesterprakt och överdåd.
Vi hör Barbra Streisands mest älskade musik tillsammans med Lisa Nilsson, Tommy Körberg och Kungliga Filharmonikerna, under ledning av Joakim Hallin. Föreställningen regisseras av Roine Söderlundh. Kapellmästare Johan Landqvist leder kompgruppen och har tillsammans med Joakim Hallin även skrivit och bearbetat många av orkesterarrangemangen.
För Lisa Nilsson har Barbra Streisand varit en idol sedan unga år. ”Först och främst föll jag för hennes röst och hennes särpräglade sätt att sjunga. Hon blev en av de artister jag använde som instuderingsmaterial, satt hemma och övade i timtal.” Liksom Lisa Nilsson är Tommy Körberg en av Sveriges mest älskade artister, vars mångsidighet imponerar: han har gjort i det närmaste allt som en artist kan göra.
Barbra Streisand, född 1942 i New York, har sålt över 140 miljoner album och spelat in ett 20-tal filmer – allt under en lång och guldkantad karriär som tog sin början på 1960-talets nattklubbar och Broadway-scener. Filmkarriären inleddes 1968 med Funny Girl, och hon har även skrivit och regisserat filmer – bland dem Yentl. Hennes självbiografi My Name is Barbra gavs ut 2023.
Movies, Memories and Broadway fångar upp alla tänkbara godbitar ur en fantastisk karriär, och i ett sömlöst flöde hör vi solonummer, duetter, orkestermellanspel och berättelser kring en ikon: Barbra Streisand.
Konserten ges utan paus.
Läs om konserten i senaste numret av Lyssna (öppnas i nytt fönster)
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Barbra Streisand Overture6 min
-
Jerry Herman Just Leave Everything to Me/Lämna allt till oss ur Hello, Dolly!3 min
-
Andrew Lloyd Webber As If We Never Said Goodbye ur Sunset Boulevard4 min
-
Milton Ager Happy Days Are Here Again4 min
-
Barbra Streisand/Bryan Adams/Marvin Hamlisch/Mutt Lange I Finally Found Someone4 min
-
Stephen Sondheim Everybody Says Don’t ur Anyone Con Whistle3 min
-
Bernard Ighner Everything Must Change5 min
-
Michel Legrand Papa, Con You Hear Me? ur Yentl4 min
-
Michel Legrand A Piece of Sky ur Yentl4 min
-
Burt Bacharach Alfie3 min
-
Stephen Sondheim Putting it Together/Få det att fungera ur Sunday in the Park with George4 min
-
Leonard Bernstein Uvertyr till West Side Story5 min
-
Leonard Bernstein One Hand, One Heart ur West Side Story4 min
-
Leonard Bernstein Somewhere ur West Side Story5 min
-
Burt Bacharach What the World Needs Now is Love3 min
-
Stephen Sondheim Send in the Clowns/Ta in en clown ur A Little Night Music (Sommarnattens leende)4 min
-
Michel Legrand How Do You Keep the Music Playing? ur Best Friends5 min
-
Jule Styne People ur Funny Girl5 min
-
Artie Butler Here’s to Life5 min
-
Jule Styne Don’t Rain on My Parade ur Funny Girl3 min
-
Barry Gibb/Robin Gibb/Maurice Gibb Guilty4 min
-
Exit Music3 min
-
Medverkande
- Kungliga Filharmonikerna
- Joakim Hallin dirigent
- Lisa Nilsson sång
- Tommy Körberg sång
- Johan Landqvist piano & kapellmästare
- Roine Söderlundh regissör