Marco Mezquida Trio
Om konserten
In EnglishDen hyllade jazzpianisten Marco Mezquida debuterar i Konserthuset med sin trio.
Den Menorca-födde och Barcelona-baserade pianisten Marco Mezquida är möjligen ett mindre känt namn på våra breddgrader, än så länge, men i övriga Europa är han väletablerad. Hans diskografi är omfattande och han medverkar på över 100 album.
Bland de många samarbetena märks såväl jazzmusiker, däribland Lee Konitz och Dave Liebman, som till exempel flamencogitarristen Chicuelo och fadosångaren Lina. Under sin karriär har Mezquida mottagit en rad priser och utmärkelser för sin musik och sina inspelningar. Han har beskrivits ofta som en ”pianomagiker” och som ”magnetisk”. Han rör sig mellan jazz, klassiskt, flamenco, folkmusik, pop och fri improvisation.
Jazztrion han nu leder har spelat tillsammans i tio år. Deras fjärde och senaste album Táctil utkom i februari i år. Marco Mezquida förklar varför han valde titeln: ”Musik är vid första anblick inte taktil. Den är eterisk, immateriell, ogripbar, viktlös. Ljudvågor färdas genom luften och försvinner. Ändå upplever jag denna musik på ett taktilt sätt – fysiskt, tredimensionellt, påtagligt.”
-
Medverkande
- Marco Mezquida Trio