Metal Pipes
Om konserten
In EnglishHårdrock med 6 100 rytande orgelpipor och ett handplockat rockband. Organisten Gunnar Idenstam och HammerFall-sångaren Joacim Cans med flera.
Organisten Gunnar Idenstam är för många känd som en förnyare av orgelrepertoaren, ofta i genreöverskridande projekt där exempelvis barockmusik kan vävas samman med folkmusik – som i samarbetena med violinisten Lisa Rydberg och nyckelharpisten Erik Rydvall. Metal Pipes speglar en annan sida hos den mångsidige Gunnar Idenstam.
”Konserten är som en berättelse”, berättar Idenstam. ”Det hela började när jag var 12 år och hörde Skäggmanslaget med rockgruppen Contact i låten Hon kom över mon. Någonstans inom mig visste jag att jag i framtiden skulle förena orgeln med folkmusik och rock.”
I Metal Pipes tas Konserthusets gigantiska orgel med sina 6 100 pipor in i rockens värld. Förutom Gunnar Idenstam medverkar Joacim Cans, sångare i hårdrocksbandet HammerFall och känd för en bred publik genom bland annat Körslaget, musikalen Rock of Ages och Melodifestivalen, gitarristen Marcus Jidell från doom metal-bandet Avatarium, basisten Andreas Passmark från det danska metalbandet Royal Hunt och slagverkaren Jonas Sjöblom, som bland annat gjort flera samarbeten med koreografen Virpi Pahkinen.
”I Metal Pipes hyllar vi flera av de stora rockbanden, däribland Judas Priest, Procol Harum, Gary Moore, Iron Maiden och Europe. En del låtar framförs instrumentalt och andra med sång. Vi kommer även att framföra rockversioner ur mitt projekt Metal Angel.” (På albumet Metal Angel från 2020 skapade Idenstam en symfonisk svit med musik om änglar i en gotisk fantasivärld, där metal och rock förenas med den franska katedralmusik-traditionen)
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Ted Ström Hon kom över mon3 min
-
Svit I
-
Gunnar Idenstam Introduction ur Metal Angel-svit nr 1 för orgel4 min
-
Ozzy Osbourne/Randy Rhoads/Bob Daisley Mr. Crowley6 min
-
Rob Halford/K. K. Downing/Glenn Tipton Living After Midnight4 min
-
Svit II
-
Marcus Jidell Notes from Underground4 min
-
Gunnar Idenstam Gothic Garden ur Metal Angel-svit nr 1 för orgel8 min
-
Ritchie Blackmore/Ronnie James Dio Orgelintro/Long Live Rock ’n’ Roll5 min
-
Svit III
-
Gary Moore The Loner8 min
-
Gunnar Idenstam Metal Angel ur Metal Angel-svit nr 1 för orgel3 min
-
Johann Sebastian Bach/Gary Brooker/Matthew Fisher/Keith Reid Air/A Whiter Shade of Pale5 min
-
Svit IV
-
Steve Harris Fear of the Dark7 min
-
Ronnie James Dio Holy Diver4 min
-
Joacim Cans/Oscar Dronjak Last Man Standing5 min
-
Svit V
-
Gunnar Idenstam Toccata V ur Metal Angel-svit nr 1 för orgel6 min
-
Yngwie Malmsteen Rising Force5 min
-
Gunnar Idenstam Ur Saga III Epilogue ur Metal Angel-svit nr 3 för orgel4 min
-
Joacim Cans/Oscar Dronjak Hearts on Fire4 min
-
Extranummer:
-
Gunnar Idenstam Gothic Garden ur Metal Angel-svit nr 1 för orgel4 min
-
Joey Tempest The Final Countdown5 min
-
Medverkande
- Gunnar Idenstam orgel
- Joacim Cans sång
- Marcus Jidell gitarr
- Andreas Passmark bas
- Jonas Sjöblom trummor/slagverk