Soppa med cello och piano
Foto: Nadja Sjöström
Om konserten
In EnglishKärleksduett på Beethovens vis och en rapsodi av pionjären Rebecca Clarke.
En av de mest älskade melodierna i Mozarts Trollflöjten är Paminas och Papagenos kärleksduett Bei Männern, welche Liebe fühlen. Beethoven drabbades också han av duettens varma stämning och använde melodin i ett variationsverk för cello och piano. Med fantasi och finess låter Beethoven instrumenten turas om att belysa temat ur olika perspektiv, ibland lekfullt, ibland romantiskt längtande.
Brittiska Rebecca Clarke var en av landets första kvinnliga professionella orkestermusiker. Hon studerade komposition för Sir Charles Stanford och skrev många stycken för sitt eget instrument, violan. Men här får vi höra hennes Rapsodi för cello och piano. Fängslande och vacker musik i gränslandet mellan romantik och impressionism.
Vi hör cellisten Hanna Dahlkvist, som sedan 2015 är medlem i Kungliga Filharmonikerna och även cellist i Dahlkvistkvartetten. Hon spelar med pianisten Darya Tchaikovsky, som ofta gästar Konserthusets kammarmusikkonserter.
***
Meny: Krämig tomatsoppa med basilika. Soppan serveras med surdegsbröd, knäckebröd, smör, mineralvatten/lättöl, kaffe/te och chokladbit. Vin och öl finns till försäljning.
Alla soppor är laktos- och glutenfria. Meddela oss eventuella önskemål om specialkost vid bokning.
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Ludwig van Beethoven Variationer över Bei Männern welche Liebe Fühlen ur Mozarts Trollflöjten för cello och piano10 min
-
Rebecca Clarke Rapsodi för cello och piano25 min
-
Medverkande
- Hanna Dahlkvist cello
- Darya Tchaikovsky piano